CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA - Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej

Idź do spisu treści

Menu główne:

PRODUKT LOKALNY
CZŁONKOWIE DĄBROWSKIEGO STOWARZYSZENIA PRODUKTU LOKALNEGO
Danuta Haraszkiewicz
ul. Małyszówka Kolonia 5
16 - 200 Dąbrowa Białostocka
tel. 694 787 260
Pisanki, palmy, ser gałański.
Pani Danusia mieszka w Jasionówce, jest utalentowaną pisankarką. Pisanki wykonuje metodą batikową, czyli rozgrzany wosk i szpilka. Do tego celu używa kurzych, kaczych i gęsich wydmuszek. Na swoich pisankach umieszcza motywy charakterystyczne dla naszego regionu: słoneczka, kłosy, gałązki i dzieraszki. Farbuje je w naturalnych składnikach. Jej pisanki cieszą się uznaniem w całym kraju, zdobyła za nie wiele nagród i wyróżnień. Zajmuje się także wyrobem sera gałańskiego.

Ewelina Jackiewicz
Różanystok 21/1
16-200 Dąbrowa Białostocka
tel. 690 989 640
Torty, sękacze, tradycyjne ciasta.
Mieszka w Różanymstoku, z zawodu higienistka stomatologiczna a z zamiłowania cukiernik. Wykonuje tradycyjne ciasta, a jej pasją są torty robione na tradycyjnym biszkopcie bez dodatku proszku do pieczenia oraz sękacze pieczone nad ogniem z drzewa brzozowego i dębowego.
 
Dorota Karolczuk
Wiązówka 7
16 - 200 Dąbrowa Białostocka
tel. 85 7 122 347
Klinek dąbrowski, sery gałańskie, masło, smalczyk, babka i kiszka ziemniaczana.
Pani Dorota mieszka w Wiązówce, jest gospodynią domową, kultywuje rodzinne tradycje przechowując stare przepisy i sprzęty, którym daje ,, drugie życie". Zajmuje się produkcją klinków dąbrowskich - świeżych i suszonych, serów gałańskich. Wytwarza także swojskie masło i smalczyk a także piecze babkę i kiszkę ziemniaczaną. Uczestniczy w targach i wystawach kulinarnych, prezentując tam swoje wyroby.
 
Walentyna Lewicka
Wiązówka 21
16 - 200 Dąbrowa Białostocka
tel. 794 226 413
Sery gałańskie, klinki dąbrowskie.
Pani Walentyna mieszka w Wiązówce, gospodyni domowa i lokalna działaczka na rzecz podtrzymania naszych tradycji kulturowych. Wyrabia ona sery gałańskie, w swoim asortymencie posiada różne smaki: z ziołami, pomidorami, czosnkiem, czarnuszką, bazylią. Zajmuje się również produkcją klinków dąbrowskich. Jej sery cieszą się uznaniem wśród klientów. Za krupienicę i nalewkę z pigwy zdobyła nagrody w konkursie  ,, Nasze Kulinarne Dziedzictwo".
 
Ryszard Myśliwiec
Kamienna Stara Kolonia 18
16 - 200 Dąbrowa Białostocka
tel. 692 586 985
Rzeźba, poezja.
Pan Ryszard mieszka w miejscowości Stara Kamienna. Z konieczności rolnik, ale jego pasją jest rzeźbiarstwo, pisze też wiersze. Pochodzi z artystycznej rodziny, stąd nie dziwią jego zainteresowania. Wokół zabudowań Pana Ryszarda rozciąga się malownicza sceneria lasów, ciszy i spokoju strzegą uliczne rzeźby, które napotykamy po drodze i komary przypominające nam o bliskości z Biebrzą. Rzeźby powstają w lipie i topoli, dominują motywy sakralne, postacie Chrystusa, Maryi i Aniołów. Obok domu ma wyrzeźbioną drogę krzyżową, która wzbudza ogromne zainteresowanie. W swoich wierszach opowiada o ukochanej Biebrzy i miłości do przyrody.
 
Jadwiga Pryzmont
Wiązówka 9
16 - 200 Dąbrowa Białostocka
tel. 85 7 122 340
Tradycyjny chleb na zakwasie, marynowane grzyby.
Pani Jadwiga mieszka w Wiązówce, od 30- lat wypieka tradycyjny chleb na zakwasie. Chleb przygotowuje z własnej mąki żytniej, piecze w chlebowym piecu opalanym dębowym drewnem. Jej specjalnością jest chleb z jabłkami, za który otrzymała wyróżnienie w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo". Oprócz chleba przygotowuje też tradycyjne ciasta drożdżowe. Druga jej pasja to grzyby, za marynowane opieńki otrzymała nagrodę w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo".
 
Halina Raducha
Ostrowie Kolonia 76
16 - 200 Dąbrowa Białostocka
tel. 511 505 331
Klinki dąbrowskie, ciasta.
Pani Halina mieszka w Ostrowiu, kultywuje rodzinne tradycje, zajmuje się promocją lokalnych produktów i działa w Dąbrowskim Stowarzyszeniu Produktu Lokalnego. Wytwarza klinek dąbrowski, za który otrzymała nagrodę ,, Perła 2013" i który został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. Oprócz serów jest miłośniczką pieczenia ciast, w swoim asortymencie posiada ciasta tradycyjne jak i te nowoczesne.

Irena Sapkowska
ul. Południowa 9/43
16 - 200 Dąbrowa Białostocka
tel. 668 460 669
Zielarstwo, haft, koronczarstwo.
Pani Irena mieszka w Dąbrowie Białostockiej, emerytowana nauczycielka i bibliotekarka. Jest tradycjonalistką, stara się żyć w zgodzie z naturą korzystając z jej dobrodziejstw. Z upodobaniem tworzy piękne koronki, obrusy i firany, które powstają z naturalnych włókien pakując je w lniane woreczki. Przygotowuje także zioło - miody na bazie syropu z mniszka, czarnego bzu, derenia i głogu. Za haft i zioła ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia.
 
Halina Stanulewicz
ul. Jasionówka 31
16 - 200 Dąbrowa Białostocka
tel. 514 267 077
Haft, szydełkowanie, tradycyjny chleb na zakwasie, pierniki i ciasta drożdżowe
Pani Halina mieszka w Jasionówce, przez wiele lat była sołtysem w swojej wsi i działała społecznie. Obecnie może oddawać się swoim pasjom jakimi są szydełkowanie i haftowanie. Wykonuje serwety i serwetki, haftuje motywy na obrusach i bieżnikach oraz dzierga nawleczki na poduszki. Wypieka również tradycyjny chleb na zakwasie oraz pierniki i tradycyjne ciasta drożdżowe.
 
Karolina Strójkowska
Sadek 1
16 - 200 Dąbrowa Białostocka
tel. 500 118 614
Sery gałańskie, klinki dąbrowskie, swojskie masło, babka ziemniaczana.
Pani Karolina mieszka w Wiązówce, zajmuje się produkcją tradycyjnej żywności. Wytwarza sery gałańskie - śmietankowe i z różnymi przyprawami i klinki dąbrowskie - świeże i suszone oraz swojskie masło. Piecze także babkę ziemniaczaną. Bierze udział w targach i kiermaszach promujących tradycyjne produkty.
 
Józef Strójkowski
Sadek 1
16 - 200 Dąbrowa Białostocka
tel. 500 118 614
Tradycyjny chleb żytni na zakwasie,
Wytwórca tradycyjnej żywności, spod jego ręki wychodzi wspaniały chleb na zakwasie, którego receptura jest przekazywana w rodzinie z pokolenia na pokolenia. Chleb na zakwasie z Sadka jest wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych. Do produkcji chleba używa mąki z własnego żyta zmielonego w pobliskim młynie i otrąb żytnich, sam także przygotowuje zakwas. Chleb wyrasta w drewnianej dzieży, co dodatkowo wpływa na jego smak i jakość. Pieczony jest w 50 - letnim piecu chlebowym opalanym liściastym drewnem. Ciekawostką są wypiekane przez niego chleby na liściu chrzanu i z jabłkami oraz specjalnie dekorowane chlebki na wesele.
 
Aleksandra Tyszkiewicz
Kol. Kropiwno 47
16 -200 Dąbrowa Białostocka
tel. 600 226 040
Ptasie akwarele, grafiki mało - i wieloformatowe, obrazy olejne. Malowanie na tkaninach, z których powstają później fantazyjne szale i spódnice.
Pani Ola mieszka na kolonii wsi Kropiwno. Jej inspiracją są błota i zarośla bagien Górnej Biebrzy gdzie swój dom mają gromady ptaków i zwierząt otoczone niesamowitą zielenią. Jest artystką, która w subtelny sposób przekazuje nam piękno terenów nadbiebrzańskich w swoich akwarelach, grafikach i obrazach. Jeżeli chcemy mieć namiastkę dzikiej przyrody blisko siebie, możemy nosić wspaniałe szale lub koszulki z namalowanymi przez Pania Olę ptakami lub zwierzętami.
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego